head
Nejlevnější povinné ručení
Reklama
reklama
Vinárna U Pavouka
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

PARTNERSKÉ WEBY

ČTVRTSTOLETÍ OD SAMETOVÉ REVOLUCE

Lipník nad Bečvou si letos připomněl výročí 25 let od 17. listopadu 1989, kdy proběhla v Praze na Národní třídě studentská demonstrace, která v tehdejším Československu odstartovala rozpad komunismu a nastolení demokracie. A kdy jindy listopadové oslavy uspořádat, než přímo v den státního svátku, tedy v pondělí 17. listopadu 2014...

Program oslav byl pestrý. Nejprve byl v kulturním domě Echo promítnut dokument Olgy Sommerové „Magický hlas rebelky“. Na volně přístupnou projekci o životní cestě Marty Kubišové přišlo bezmála dvě stě lidí v čele s panem starostou Ing. Miloslavem Přikrylem, kterému se film velmi líbil. I ostatní návštěvníci odcházeli spokojeni. Bylo velmi potěšující, že na projekci přišlo široké spektrum diváků, včetně školních dětí.

Lipník nad Bečvou

Po filmu pokračoval program na náměstí T. G. Masaryka, kde v rámci vernisáže výstavy „Jan Palach 16. – 25. 1. 1969“ vystoupil signatář a mluvčí Charty 77 a první polistopadový ministr vnitra, pan Ing. Tomáš Hradílek. Vzpomínal na události roku 1989 i na osobnost Magdy Gladišové, jedné ze zakladatelek Občanského fóra v našem městě. Také zhodnotil současnou situaci ve společnosti a přidal několik povzbudivých vět do budoucna. Spolu s ním stály na podiu dvě ženy: Zuzana Mimrová výstavu představila a Blanka Prudilová, která mítink moderovala, také vzpomínala, jak Sametovou revoluci prožíval Lipník nad Bečvou. Po zahájení výstavy se pan Hradílek a pan starosta odebrali ke kované Tilii, u které zapálili svíčky. Mnoho lidí z téměř dvou stovek návštěvníků se k nim přidalo. Kovaná Tilie – Lípa symbolizuje český národní strom, proto bylo toto místo zvoleno pro vzpomínkový akt. Pro tuto příležitost byla k Lípě umístěna podobizna Jana Palacha. Vypuštěn byl také lampion splněných přání. „Snad tam někam nahoru odnáší naše společné přání, aby z této společnosti jednou provždy zmizela nenávist, lež a blbá nálada,“ okomentovala Blanka Prudilová jeho let nad lipenským náměstím.

Po vernisáži začala hrát na náměstí slovenská hudební skupina Krylband. V jejím lehce rockovém podání zazněly písně Karla Kryla, jehož protestsongy jsou s listopadovými událostmi neodmyslitelně spjaty. Krylband je zaranžoval sice moderně, ale velmi citlivě. Dokázal to závěrečný „Anděl“, jedna z nejznámějších Krylových písní, o které kapelník Miki Michelčík řekl: „Tato píseň je nám tak vzácná, že jsme se ji neodvážili zaranžovat jinak, než jak jsou na ni lidé zvyklí.“ Byl to vrchol večera. Anděla doprovázely pouze dvě akustické kytary a sborový zpěv diváků na náměstí.

Celá akce, kterou pořádalo Středisko volného času společně s městem Lipník nad Bečvou, dopadla na výbornou. Atmosféru nezkazilo ani počasí. Koneckonců, jak poznamenal jeden z účastníků mítinku, tenkrát taky nebylo zrovna hezky.

Zuzana Mimrová
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
    ikona   Administrace     Ochrana informací         Copyright © 2006 - 2014, Prerovan.cz